60th Grammy Awards: Full List of Nominees

1329
0
SHARE

Jay-Z is leading the pack this year as he has scored 8 nominations for the 60th Grammy Awards . He is the only artist to clinch nominations in the top three categories (record, album, and song of the year) for his album, “4:44,”.
He is closely followed by Kendrick Lamar with seven, Bruno Mars with six; and Childish Gambino (Donald Glover)SZA and Khalid, and producer 4:44 producer,No I.D. with five each.

Full List below

Record Of The Year:
“Redbone” – Childish Gambino
“Despacito” – Luis Fonsi & Daddy Yankee Featuring Justin Bieber
“The Story Of O.J.” – Jay-Z
“HUMBLE.” – Kendrick Lamar
“24K Magic” – Bruno Mars

Album Of The Year:
“Awaken, My Love!” – Childish Gambino
4:44 – Jay-Z
DAMN. – Kendrick Lamar
Melodrama – Lorde
24K Magic – Bruno Mars

Song Of The Year:
“Despacito” – Ramón Ayala, Justin Bieber, Jason “Poo Bear” Boyd, Erika Ender, Luis Fonsi & Marty James Garton, songwriters (Luis Fonsi & Daddy Yankee Featuring Justin Bieber)
“4:44” – Shawn Carter & Dion Wilson, songwriters (Jay-Z)
“Issues” – Benny Blanco, Mikkel Storleer Eriksen, Tor Erik Hermansen, Julia Michaels & Justin Drew Tranter, songwriters (Julia Michaels)
“1-800-273-8255” – Alessia Caracciolo, Sir Robert Bryson Hall II, Arjun Ivatury & Khalid Robinson, songwriters (Logic Featuring Alessia Cara & Khalid)
“That’s What I Like” – Christopher Brody Brown, James Fauntleroy, Philip Lawrence, Bruno Mars, Ray Charles McCullough II, Jeremy Reeves, Ray Romulus & Jonathan Yip, songwriters (Bruno Mars)

Best New Artist:
Alessia Cara
Khalid
Lil Uzi Vert
Julia Michaels
SZA

POP FIELD

Best Pop Solo Performance:
“Love So Soft” – Kelly Clarkson
“Praying” – Kesha
“Million Reasons” – Lady Gaga
“What About Us” – P!nk
“Shape Of You” – Ed Sheeran

Best Pop Duo/Group Performance:
“Something Just Like This” – The Chainsmokers & Coldplay
“Despacito” – Luis Fonsi & Daddy Yankee Featuring Justin Bieber
“Thunder” – Imagine Dragons
“Feel It Still” – Portugal. The Man
“Stay” – Zedd & Alessia Cara

Best Traditional Pop Vocal Album:
Nobody But Me (Deluxe Version) – Michael Bublé
Triplicate – Bob Dylan
In Full Swing – Seth MacFarlane
Wonderland – Sarah McLachlan
Tony Bennett Celebrates 90 – (Various Artists) Dae Bennett, Producer
Best Pop Vocal Album:
Kaleidoscope EP – Coldplay
Lust For Life – Lana Del Rey
Evolve – Imagine Dragons
Rainbow – Kesha
Joanne – Lady Gaga
÷ (Divide) – Ed Sheeran

DANCE/ELECTRONIC FIELD

Best Dance Recording:
“Bambro Koyo Ganda” – Bonobo Featuring Innov Gnawa
“Cola” – Camelphat & Elderbrook
“Andromeda” – Gorillaz Featuring DRAM
“Tonite” – LCD Soundsystem
“Line Of Sight” – Odesza Featuring WYNNE & Mansionair

Best Dance/Electronic Album:
Migration – Bonobo
3-D The Catalogue – Kraftwerk
Mura Masa – Mura Masa
A Moment Apart – Odesza
What Now – Sylvan Esso

CONTEMPORARY INSTRUMENTAL FIELD

Best Contemporary Instrumental Album:
What If – The Jerry Douglas Band
Spirit – Alex Han
Mount Royal – Julian Lage & Chris Eldridge
Prototype – Jeff Lorber Fusion
Bad Hombre – Antonio Sanchez

ROCK FIELD

Best Rock Performance:
“You Want It Darker” – Leonard Cohen
“The Promise” – Chris Cornell
“Run” – Foo Fighters
“No Good” – Kaleo
“Go To War” – Nothing More

Best Metal Performance:
“Invisible Enemy” – August Burns Red
“Black Hoodie” – Body Count
“Forever” – Code Orange
“Sultan’s Curse” – Mastodon
“Clockworks” – Meshuggah

Best Rock Song:
“Atlas, Rise!” – James Hetfield & Lars Ulrich, songwriters (Metallica)
“Blood In The Cut” – JT Daly & Kristine Flaherty, songwriters (K.Flay)
“Go To War” – Ben Anderson, Jonny Hawkins, Will Hoffman, Daniel Oliver, David Pramik & Mark Vollelunga, songwriters (Nothing More)
“Run” – Foo Fighters, songwriters (Foo Fighters)
“The Stage” – Zachary Baker, Brian Haner, Matthew Sanders, Jonathan Seward & Brooks Wackerman, songwriters (Avenged Sevenfold)
Best Rock Album:
Emperor Of Sand – Mastodon
Hardwired…To Self-Destruct – Metallica
The Stories We Tell Ourselves – Nothing More
Villains – Queens Of The Stone Age
A Deeper Understanding – The War On Drugs

ALTERNATIVE FIELD

Best Alternative Music Album:
Everything Now – Arcade Fire
Humanz – Gorillaz
American Dream – LCD Soundsystem
Pure Comedy – Father John Misty
Sleep Well Beast – The National

R&B FIELD

Best R&B Performance:
“Get You” – Daniel Caesar Featuring Kali Uchis
“Distraction” – Kehlani
“High” – Ledisi
“That’s What I Like” – Bruno Mars
“The Weekend” – SZA

Best Traditional R&B Performance:
“Laugh And Move On” – The Baylor Project
“Redbone” – Childish Gambino
“What I’m Feelin'” – Anthony Hamilton Featuring The Hamiltones|
“All The Way” – Ledisi
“Still” – Mali Music

Best R&B Song:
“First Began” – PJ Morton, songwriter (PJ Morton)
“Location” – Alfredo Gonzalez, Olatunji Ige, Samuel David Jiminez, Christopher McClenney, Khalid Robinson & Joshua Scruggs, songwriters (Khalid)
“Redbone” – Donald Glover & Ludwig Goransson, songwriters (Childish Gambino)
“Supermodel” – Tyran Donaldson, Terrence Henderson, Greg Landfair Jr., Solana Rowe & Pharrell Williams, songwriters (SZA)
“That’s What I Like” – Christopher Brody Brown, James Fauntleroy, Philip Lawrence, Bruno Mars, Ray Charles McCullough II, Jeremy Reeves, Ray Romulus & Jonathan Yip, songwriters (Bruno Mars)

Best Urban Contemporary Album:
Free 6LACK – 6LACK
“Awaken, My Love!” – Childish Gambino
American Teen – Khalid
Ctrl – SZA
Starboy – The Weeknd
Best R&B Album:
Freudian – Daniel Caesar
Let Love Rule – Ledisi
24K Magic – Bruno Mars
Gumbo – PJ Morton
Feel The Real -Musiq Soulchild

RAP FIELD

Best Rap Performance:
“Bounce Back” – Big Sean
“Bodak Yellow” – Cardi B
“4:44” – Jay-Z
“HUMBLE.” – Kendrick Lamar
“Bad And Boujee” – Migos Featuring Lil Uzi Vert

Best Rap/Sung Performance:
“PRBLMS” – 6LACK
“Crew” – Goldlink Featuring Brent Faiyaz & Shy Glizzy
“Family Feud” – Jay-Z Featuring Beyoncé
“LOYALTY.” – Kendrick Lamar Featuring Rihanna
“Love Galore” – SZA Featuring Travis Scott

Best Rap Song:
“Bodak Yellow” – Dieuson Octave, Klenord Raphael, Shaftizm, Jordan Thorpe, Washpoppin & J White, songwriters (Cardi B)
“Chase Me” – Judah Bauer, Brian Burton, Hector Delgado, Jaime Meline, Antwan Patton, Michael Render, Russell Simins & Jon Spencer,
songwriters (Danger Mouse Featuring Run The Jewels & Big Boi)
“HUMBLE.” – Duckworth, Asheton Hogan & M. Williams II, songwriters (Kendrick Lamar)
“Sassy” – Gabouer & M. Evans, songwriters (Rapsody)
“The Story Of O.J.” – Shawn Carter & Dion Wilson, songwriters (Jay-Z)

Best Rap Album:
4:44 – Jay-Z
DAMN. – Kendrick Lamar
Culture – Migos
Laila’s Wisdom – Rapsody
Flower Boy – Tyler, The Creator

COUNTRY FIELD

Best Country Solo Performance:
“Body Like A Back Road” – Sam Hunt
“Losing You: -Alison Krauss
“Tin Man” – Miranda Lambert
“I Could Use A Love Song” – Maren Morris
“Either Way” – Chris Stapleton

Best Country Duo/Group Performance:
“It Ain’t My Fault” – Brothers Osborne
“My Old Man” – Zac Brown Band
“You Look Good” – Lady Antebellum
“Better Man” – Little Big Town
“Drinkin’ Problem” – Midland

Best Country Song:
“Better Man” – Taylor Swift, songwriter (Little Big Town)
“Body Like A Back Road” – Zach Crowell, Sam Hunt, Shane McAnally & Josh Osborne, songwriters (Sam Hunt)
“Broken Halos” – Mike Henderson & Chris Stapleton, songwriters (Chris Stapleton)
“Drinkin’ Problem” – Jess Carson, Cameron Duddy, Shane McAnally, Josh Osborne & Mark Wystrach, songwriters (Midland)
“Tin Man” – Jack Ingram, Miranda Lambert & Jon Randall, songwriters (Miranda Lambert)

Best Country Album:
Cosmic Hallelujah – Kenny Chesney
Heart Break – Lady Antebellum
The Breaker – Little Big Town
Life Changes – Thomas Rhett
From A Room: Volume 1 – Chris Stapleton

NEW AGE FIELD

Best New Age Album:
Reflection – Brian Eno
SongVersation: Medicine – India.Arie
Dancing On Water – Peter Kater
Sacred Journey Of Ku-Kai, Volume 5 – Kitaro
Spiral Revelation – Steve Roach
JAZZ FIELD

Best Improvised Jazz Solo:
“Can’t Remember Why” – Sara Caswell, soloist
“Dance Of Shiva” – Billy Childs, soloist
“Whisper Not” – Fred Hersch, soloist
“Miles Beyond” – John McLaughlin, soloist
“Ilimba” – Chris Potter, soloist

Best Jazz Vocal Album:
The Journey – The Baylor Project
A Social Call – Jazzmeia Horn
Bad Ass And Blind – Raul Midón
Porter Plays Porter – Randy Porter Trio With Nancy King
Dreams And Daggers – Cécile McLorin Salvant

Best Jazz Instrumental Album:
Uptown, Downtown – Bill Charlap Trio
Rebirth – Billy Childs
Project Freedom -Joey DeFrancesco & The People
Open Book – Fred Hersch
The Dreamer Is The Dream – Chris Potter

Best Large Jazz Ensemble Album:
MONK’estra Vol. 2 – John Beasley
Jigsaw – Alan Ferber Big Band
Bringin’ It – Christian McBride Big Band
Homecoming – Vince Mendoza & WDR Big Band Cologne
Whispers On The Wind – Chuck Owen And The Jazz Surge

Best Latin Jazz Album:
Hybrido – From Rio To Wayne Shorter – Antonio Adolfo
Oddara – Jane Bunnett & Maqueque
Outra Coisa – The Music Of Moacir Santos – Anat Cohen & Marcello Gonçalves
Típico – Miguel Zenón
Jazz Tango – Pablo Ziegler Trio
GOSPEL/ CONTEMPORARY CHRISTIAN MUSIC FIELD

Best Gospel Performance/Song:
“Too Hard Not To” – Tina Campbell
“You Deserve It” – JJ Hairston & Youthful Praise Featuring Bishop Cortez Vaughn
“Better Days” – Le’Andria
“My Life” – The Walls Group
“Never Have To Be Alone” – CeCe Winans

Best Contemporary Christian Music Performance/Song:
“Oh My Soul” – Casting Crowns
“Clean” – Natalie Grant
“What A Beautiful Name” – Hillsong Worship
“Even If” – MercyMe
“Hills And Valleys” – Tauren Wells

Best Gospel Album:
Crossover: Live From Music City – Travis Greene
Bigger Than Me – Le’Andria
Close – Marvin Sapp
Sunday Song – Anita Wilson
Let Them Fall In Love – CeCe Winans

Best Contemporary Christian Music Album:
Rise – Danny Gokey
Echoes (Deluxe Edition) – Matt Maher
Lifer – MercyMe
Hills And Valleys – Tauren Wells
Chain Breaker – Zach Williams

Best Roots Gospel Album:
The Best Of The Collingsworth Family – Volume 1 – The Collingsworth Family
Give Me Jesus – Larry Cordle
Resurrection – Joseph Habedank
Sing It Now: Songs Of Faith & Hope – Reba McEntire
Hope For All Nations – Karen Peck & New River

LATIN FIELD

Best Latin Pop Album:
Lo Único Constante – Alex Cuba
Mis Planes Son Amarte – Juanes
Amar Y Vivir En Vivo Desde La Ciudad De México, 2017 – La Santa Cecilia
Musas (Un Homenaje Al Folclore Latinoamericano En Manos De Los Macorinos) – Natalia Lafourcade
El Dorado – Shakira

Best Latin Rock, Urban or Alternative Album:
Ayo – Bomba Estéreo
Pa’ Fuera – C4 Trío & Desorden Público
Salvavidas De Hielo – Jorge Drexler
El Paradise – Los Amigos Invisibles
Residente – Residente

Best Regional Mexican Music Album (Including Tejano):
Ni Diablo Ni Santo – Julión Álvarez Y Su Norteño Banda
Ayer Y Hoy – Banda El Recodo De Cruz Lizárraga
Momentos – Alex Campos
Arriero Somos Versiones Acústicas – Aida Cuevas
Zapateando En El Norte – Humberto Novoa, producer (Various Artists)

Best Tropical Latin Album:
Albita – Albita
Art Of The Arrangement – Doug Beavers
Salsa Big Band – Rubén Blades Con Roberto Delgado & Orquesta
Gente Valiente – Silvestre Dangond
Indestructible – Diego El Cigala
AMERICAN ROOTS MUSIC FIELD

Best American Roots Performance:
Killer Diller Blues – Alabama Shakes
Let My Mother Live – Blind Boys Of Alabama
Arkansas Farmboy – Glen Campbell
Steer Your Way – Leonard Cohen
I Never Cared For You – Alison Krauss

Best American Roots Song:
“Cumberland Gap” – David Rawlings
“I Wish You Well” – The Mavericks
“If We Were Vampires” – Jason Isbell And The 400 Unit
“It Ain’t Over Yet” – Rodney Crowell Featuring Rosanne Cash & John Paul White
“My Only True Friend” -Gregg Allman

Best Americana Album:
Southern Blood – Gregg Allman
Shine On Rainy Day – Brent Cobb
Beast Epic – Iron & Wine
The Nashville Sound – Jason Isbell And The 400 Unit
Brand New Day – The Mavericks

Best Bluegrass Album:
Fiddler’s Dream – Michael Cleveland
Laws Of Gravity – The Infamous Stringdusters
Original – Bobby Osborne
Universal Favorite – Noam Pikelny
All The Rage – In Concert Volume One [Live] – Rhonda Vincent And The Rage

Best Traditional Blues Album:
Migration Blues – Eric Bibb
Elvin Bishop’s Big Fun Trio – Elvin Bishop’s Big Fun Trio
Roll And Tumble – R.L. Boyce
Sonny & Brownie’s Last Train – Guy Davis & Fabrizio Poggi
Blue & Lonesome – The Rolling Stones

Best Contemporary Blues Album:
Robert Cray & Hi Rhythm – Robert Cray & Hi Rhythm
Recorded Live In Lafayette – Sonny Landreth
TajMo – Taj Mahal & Keb’ Mo’
Got Soul – Robert Randolph & The Family Band
Live From The Fox Oakland – Tedeschi Trucks Band

Best Folk Album:
Mental Illness – Aimee Mann
Semper Femina – Laura Marling
The Queen Of Hearts – Offa Rex
You Don’t Own Me Anymore – The Secret Sisters
The Laughing Apple – Yusuf / Cat Stevens

Best Regional Roots Music Album:
Top Of The Mountain – Dwayne Dopsie And The Zydeco Hellraisers
Ho’okena 3.0 – Ho’okena
Kalenda – Lost Bayou Ramblers
Miyo Kekisepa, Make A Stand [Live] – Northern Cree
Pua Kiele – Josh Tatofi
REGGAE FIELD

Best Reggae Album:
Chronology – Chronixx
Lost In Paradise – Common Kings
Wash House Ting – J Boog
Stony Hill – Damian “Jr. Gong” Marley
Avrakedabra – Morgan Heritage

WORLD MUSIC FIELD

Best World Music Album:
Memoria De Los Sentidos – Vicente Amigo
Para Mi – Buika
Rosa Dos Ventos – Anat Cohen & Trio Brasileiro
Shaka Zulu Revisited: 30th Anniversary Celebration – Ladysmith Black Mambazo
Elwan – Tinariwen

CHILDREN’S FIELD

Best Children’s Album:
Brighter Side – Gustafer Yellowgold
Feel What U Feel – Lisa Loeb
Lemonade – Justin Roberts
Rise Shine #Woke – Alphabet Rockers
Songs Of Peace & Love For Kids & Parents Around The World – Ladysmith Black Mambazo

SPOKEN WORD FIELD

Best Spoken Word Album (Includes Poetry, Audio Books & Storytelling):
Astrophysics For People In A Hurry – Neil Degrasse Tyson
Born To Run – Bruce Springsteen
Confessions Of A Serial Songwriter – Shelly Peiken
Our Revolution: A Future to Believe In (Bernie Sanders) – Bernie Sanders And Mark Ruffalo
The Princess Diarist – Carrie Fisher

COMEDY FIELD

Best Comedy Album:
The Age Of Spin & Deep In The Heart Of Texas – Dave Chappelle
Cinco – Jim Gaffigan
Jerry Before Seinfeld – Jerry Seinfeld
A Speck Of Dust – Sarah Silverman
What Now? – Kevin Hart

MUSICAL THEATER FIELD

Best Musical Theater Album:
Come From Away – Ian Eisendrath, August Eriksmoen, David Hein, David Lai & Irene Sankoff, producers; David Hein & Irene Sankoff, composers/lyricists (Original Broadway Cast Recording)
Dear Evan Hansen – Ben Platt, principal soloist; Alex Lacamoire, Stacey Mindich, Benj Pasek & Justin Paul, producers; Benj Pasek & Justin Paul, composers/lyricists (Original Broadway Cast Recording)
Hello, Dolly! – Bette Midler, principal soloist; Steven Epstein, producer (Jerry Herman, composer & lyricist) (New Broadway Cast Recording)

MUSIC FOR VISUAL MEDIA FIELD

Best Compilation Soundtrack For Visual Media:
Baby Driver – (Various Artists)
Guardians Of The Galaxy Vol. 2: Awesome Mix Vol. 2 – (Various Artists)
Hidden Figures: The Album – (Various Artists)
La La Land – (Various Artists)
Moana: The Songs – (Various Artists)
Best Score Soundtrack For Visual Media:
Arrival – Jóhann Jóhannsson, composer
Dunkirk – Hans Zimmer, composer
Game Of Thrones: Season 7 – Ramin Djawadi, composer
Hidden Figures – Benjamin Wallfisch, Pharrell Williams & Hans Zimmer, composers
La La Land – Justin Hurwitz, composer

Best Song Written For Visual Media:
“City Of Stars” – Justin Hurwitz, Benj Pasek & Justin Paul, songwriters (Ryan Gosling & Emma Stone)
“How Far I’ll Go” – Lin-Manuel Miranda, songwriter (Auli’i Cravalho)
“I Don’t Wanna Live Forever (‘Fifty Shades Darker’)” – Jack Antonoff, Sam Dew & Taylor Swift, songwriters (Zayn & Taylor Swift)
“Never Give Up” – Sia Furler & Greg Kurstin, songwriters (Sia)
“Stand Up For Something” – Common & Diane Warren, songwriters (Andra Day Featuring Common)

COMPOSING/ ARRANGING FIELD

Best Instrumental Composition:
“Alkaline” – Pascal Le Boeuf, composer (Le Boeuf Brothers & JACK Quartet)
“Choros #3” – Vince Mendoza, composer (Vince Mendoza & WDR Big Band Cologne)
“Home Free (For Peter Joe)” – Nate Smith, composer (Nate Smith)
“Three Revolutions” – Arturo O’Farrill, composer (Arturo O’Farrill & Chucho Valdés)
“Warped Cowboy” – Chuck Owen, composer (Chuck Owen And The Jazz Surge)

Best Arrangement, Instrumental or A Cappella:
“All Hat, No Saddle” – Chuck Owen, arranger (Chuck Owen And The Jazz Surge)
“Escapades For Alto Saxophone And Orchestra From Catch Me If You Can” – John Williams, arranger (John Williams)
“Home Free (For Peter Joe)” – Nate Smith, arranger (Nate Smith)
“Ugly Beauty/Pannonica” – John Beasley, arranger (John Beasley)
“White Christmas” – Chris Walden, arranger (Herb Alpert)

Best Arrangement, Instruments and Vocals:
“Another Day Of Sun” – Justin Hurwitz, arranger (La La Land Cast)
“Every Time We Say Goodbye” – Jorge Calandrelli, arranger (Clint Holmes Featuring Jane Monheit)
“I Like Myself” – Joel McNeely, arranger (Seth MacFarlane)
“I Loves You Porgy/There’s A Boat That’s Leavin’ Soon For New York” – Shelly Berg, Gregg Field, Gordon Goodwin & Clint Holmes, arrangers (Clint Holmes Featuring Dee Dee Bridgewater And The Count Basie Orchestra)
“Putin” – Randy Newman, arranger (Randy Newman)

PACKAGE FIELD

Best Recording Package:
El Orisha De La Rosa – Claudio Roncoli & Cactus Taller, art directors (Magín Díaz)
Mura Masa – Alex Crossan & Matt De Jong, art directors (Mura Masa)
Pure Comedy (Deluxe Edition) – Sasha Barr, Ed Steed & Josh Tillman, art directors (Father John Misty)
Sleep Well Beast – Elyanna Blaser-Gould, Luke Hayman & Andrea Trabucco-Campos, art directors (The National)
Solid State – Gail Marowitz, art director (Jonathan Coulton)

Best Boxed Or Special Limited Edition Package:
Bobo Yeye: Belle Epoque In Upper Volta – Tim Breen, art director (Various Artists)
Lovely Creatures: The Best Of Nick Cave And The Bad Seeds (1984 – 2014) – Tom Hingston, art director (Nick Cave And The Bad Seeds)
May 1977: Get Shown The Light – Masaki Koike, art director (Grateful Dead)
The Voyager Golden Record: 40th Anniversary Edition – Lawrence Azerrad, Timothy Daly & David Pescovitz, art directors (Various Artists)
Warfaring Strangers: Acid Nightmares – Tim Breen, Benjamin Marra & Ken Shipley, art directors (Various Artists)
NOTES FIELD

Best Album Notes:
Arthur Q. Smith: The Trouble With The Truth – Wayne Bledsoe & Bradley Reeves, album notes writers (Various Artists)
Big Bend Killing: The Appalachian Ballad Tradition – Ted Olson, album notes writer (Various Artists)
The Complete Piano Works Of Scott Joplin – Bryan S. Wright, album notes writer (Richard Dowling)
Edouard-Léon Scott De Martinville, Inventor Of Sound Recording: A Bicentennial Tribute – David Giovannoni, album notes writer (Various Artists)
Live At The Whisky A Go Go: The Complete Recordings – Lynell George, album notes writer (Otis Redding)
Washington Phillips And His Manzarene Dreams – Michael Corcoran, album notes writer (Washington Phillips)

HISTORICAL FIELD

Best Historical Album:
Bobo Yeye: Belle Epoque In Upper Volta – Jon Kirby, Florent Mazzoleni, Rob Sevier & Ken Shipley, compilation producers; Jeff Lipton & Maria Rice, mastering engineers (Various Artists)
The Goldberg Variations – The Complete Unreleased Recording Sessions June 1955 – Robert Russ, compilation producer; Matthias Erb, Martin Kistner & Andreas K. Meyer, mastering engineers (Glenn Gould)
Leonard Bernstein – The Composer – Robert Russ, compilation producer; Martin Kistner & Andreas K. Meyer, mastering engineers (Leonard Bernstein)
Sweet As Broken Dates: Lost Somali Tapes From The Horn Of Africa – Nicolas Sheikholeslami & Vik Sohonie, compilation producers; Michael Graves, mastering engineer (Various Artists)
Washington Phillips And His Manzarene Dreams – Michael Corcoran, April G. Ledbetter & Steven Lance Ledbetter, compilation producers; Michael Graves, mastering engineer (Washington Phillips)

PRODUCTION, NON-CLASSICAL FIELD

Best Engineered Album, Non-Classical:
Every Where Is Some Where – Brent Arrowood, Miles Comaskey, JT Daly, Tommy English, Kristine Flaherty, Adam Hawkins, Chad Howat & Tony Maserati, engineers; Joe LaPorta, mastering engineer (K.Flay)
Is This The Life We Really Want? – Nigel Godrich, Sam Petts-Davies & Darrell Thorp, engineers; Bob Ludwig, mastering engineer (Roger Waters)
Natural Conclusion – Ryan Freeland, engineer; Joao Carvalho, mastering engineer (Rose Cousins)
No Shape – Shawn Everett & Joseph Lorge, engineers; Patricia Sullivan, mastering engineer (Perfume Genius)
24K Magic – Serban Ghenea, John Hanes & Charles Moniz, engineers; Tom Coyne, mastering engineer (Bruno Mars)

Producer Of The Year, Non-Classical:
Calvin Harris
Greg Kurstin
Blake Mills
No I.D.
The Stereotypes

Best Remixed Recording:
“Can’t Let You Go (Louie Vega Roots Mix)” – Louie Vega, remixer (Loleatta Holloway)
“Funk O’ De Funk (SMLE Remix)” – SMLE, remixers (Bobby Rush)
“Undercover (Adventure Club Remix)” – Leighton James & Christian Srigley, remixers (Kehlani)
“A Violent Noise (Four Tet Remix)” – Four Tet, remixer (The xx)
“You Move (Latroit Remix)” – Dennis White, remixer (Depeche Mode)

SURROUND SOUND FIELD

Best Surround Sound Album:
Early Americans – Jim Anderson, surround mix engineer; Darcy Proper, surround mastering engineer; Jim Anderson & Jane Ira Bloom, surround producers (Jane Ira Bloom)
Kleiberg: Mass For Modern Man – Morten Lindberg, surround mix engineer; Morten Lindberg, surround mastering engineer; Morten Lindberg, surround producer (Eivind Gullberg Jensen & Trondheim Symphony Orchestra And Choir)
So Is My Love – Morten Lindberg, surround mix engineer; Morten Lindberg, surround mastering engineer; Morten Lindberg, surround producer (Nina T. Karlsen & Ensemble 96)
3-D The Catalogue – Fritz Hilpert, surround mix engineer; Tom Ammermann, surround mastering engineer; Fritz Hilpert, surround producer (Kraftwerk)
Tyberg: Masses – Jesse Brayman, surround mix engineer; Jesse Brayman, surround mastering engineer; Blanton Alspaugh, surround producer (Brian A. Schmidt, Christopher Jacobson & South Dakota Chorale)
PRODUCTION, CLASSICAL FIELD

Best Engineered Album, Classical:
Danielpour: Songs Of Solitude & War Songs – Gary Call, engineer (Thomas Hampson, Giancarlo Guerrero & Nashville Symphony)
Kleiberg: Mass For Modern Man – Morten Lindberg, engineer (Eivind Gullberg Jensen, Trondheim Vokalensemble & Trondheim Symphony Orchestra)
Schoenberg, Adam: American Symphony; Finding Rothko; Picture Studies – Keith O. Johnson & Sean Royce Martin, engineers (Michael Stern & Kansas City Symphony)
Shostakovich: Symphony No. 5; Barber: Adagio – Mark Donahue, engineer (Manfred Honeck & Pittsburgh Symphony Orchestra)
Tyberg: Masses – John Newton, engineer; Jesse Brayman, mastering engineer (Brian A. Schmidt, Christopher Jacobson & South Dakota Chorale)

Producer Of The Year, Classical:
Blanton Alspaugh
Manfred Eicher
David Frost
Morten Lindberg
Judith Sherman

CLASSICAL FIELD

Best Orchestral Performance:
Concertos For Orchestra – Louis Langrée, conductor (Cincinnati Symphony Orchestra)
Copland: Symphony No. 3; Three Latin American Sketches – Leonard Slatkin, conductor (Detroit Symphony Orchestra)
Debussy: Images; Jeux & La Plus Que Lente – Michael Tilson Thomas, conductor (San Francisco Symphony)
Mahler: Symphony No. 5 – Osmo Vänskä, conductor (Minnesota Orchestra)
Shostakovich: Symphony No. 5; Barber: Adagio – Manfred Honeck, conductor (Pittsburgh Symphony Orchestra)

Best Opera Recording:
Berg: Lulu – Lothar Koenigs, conductor; Daniel Brenna, Marlis Petersen & Johan Reuter; Jay David Saks, producer (The Metropolitan Opera Orchestra)
Berg: Wozzeck – Hans Graf, conductor; Anne Schwanewilms & Roman Trekel; Hans Graf, producer (Houston Symphony; Chorus Of Students And Alumni, Shepherd School Of Music, Rice University & Houston Grand Opera Children’s Chorus)
Bizet: Les Pêcheurs De Perles – Gianandrea Noseda, conductor; Diana Damrau, Mariusz Kwiecie?, Matthew Polenzani & Nicolas Testé; Jay David Saks, producer (The Metropolitan Opera Orchestra; The Metropolitan Opera Chorus)
Handel: Ottone – George Petrou, conductor; Max Emanuel Cencic & Lauren Snouffer; Jacob Händel, producer (Il Pomo D’Oro)
Rimsky-Korsakov: The Golden Cockerel – Valery Gergiev, conductor; Vladimir Feliauer, Aida Garifullina & Kira Loginova; Ilya Petrov, producer (Mariinsky Orchestra; Mariinsky Chorus)

Best Choral Performance:
Bryars: The Fifth Century – Donald Nally, conductor (PRISM Quartet; The Crossing)
Handel: Messiah – Andrew Davis, conductor; Noel Edison, chorus master (Elizabeth DeShong, John Relyea, Andrew Staples & Erin Wall; Toronto Symphony Orchestra; Toronto Mendelssohn Choir)
Mansurian: Requiem – Alexander Liebreich, conductor; Florian Helgath, chorus master (Anja Petersen & Andrew Redmond; Münchener Kammerorchester; RIAS Kammerchor)
Music Of The Spheres – Nigel Short, conductor (Tenebrae)
Tyberg: Masses – Brian A. Schmidt, conductor (Christopher Jacobson; South Dakota Chorale)

Best Chamber Music/Small Ensemble Performance:
Buxtehude: Trio Sonatas, Op. 1 – Arcangelo
Death & The Maiden – Patricia Kopatchinskaja & The Saint Paul Chamber Orchestra
Divine Theatre – Sacred Motets By Giaches De Wert – Stile Antico
Franck, Kurtág, Previn & Schumann – Joyce Yang & Augustin Hadelich
Martha Argerich & Friends – Live From Lugano 2016 – Martha Argerich & Various Artists

Best Classical Instrumental Solo:
Bach: The French Suites – Murray Perahia
Haydn: Cello Concertos – Steven Isserlis; Florian Donderer, conductor (The Deutsch Kammerphilharmonie Bremen)
Levina: The Piano Concertos – Maria Lettberg; Ariane Matiakh, conductor (Rundfunk-Sinfonieorchester Berlin)
Shostakovich: Violin Concertos Nos. 1 & 2 – Frank Peter Zimmermann; Alan Gilbert, conductor (NDR Elbphilharmonie Orchester)
Transcendental – Daniil Trifonov
Best Classical Solo Vocal Album:
Bach & Telemann: Sacred Cantatas – Philippe Jaroussky; Petra Müllejans, conductor (Ann-Kathrin Brüggemann & Juan de la Rubia; Freiburger Barockorchester)
Crazy Girl Crazy – Music By Gershwin, Berg & Berio – Barbara Hannigan (Orchestra Ludwig)
Gods & Monsters – Nicholas Phan; Myra Huang, accompanist
In War & Peace – Harmony Through Music – Joyce DiDonato; Maxim Emelyanychev, conductor (Il Pomo D’Oro)
Sviridov: Russia Cast Adrift – Dmitri Hvorostovsky; Constantine Orbelian, conductor (St. Petersburg State Symphony Orchestra & Style Of Five Ensemble)

Best Classical Compendium:
Barbara – Alexandre Tharaud; Cécile Lenoir, producer
Higdon: All Things Majestic, Viola Concerto & Oboe Concerto – Giancarlo Guerrero, conductor; Tim Handley, producer
Kurtág: Complete Works For Ensemble & Choir – Reinbert de Leeuw, conductor; Guido Tichelman, producer
Les Routes De L’Esclavage – Jordi Savall, conductor; Benjamin Bleton, producer
Mademoiselle: Première Audience – Unknown Music Of Nadia Boulanger – Lucy Mauro; Lucy Mauro, producer

Best Contemporary Classical Composition:
Danielpour: Songs Of Solitude – Richard Danielpour, composer (Thomas Hampson, Giancarlo Guerrero & Nashville Symphony)
Higdon: Viola Concerto – Jennifer Higdon, composer (Roberto Díaz, Giancarlo Guerrero & Nashville Symphony)
Mansurian: Requiem – Tigran Mansurian, composer (Alexander Liebreich, Florian Helgath, RIAS Kammerchor & Münchener Kammerorchester)
Schoenberg, Adam: Picture Studies – Adam Schoenberg, composer (Michael Stern & Kansas City Symphony)
Zhou Tian: Concerto For Orchestra – Zhou Tian, composer (Louis Langrée & Cincinnati Symphony Orchestra)

MUSIC VIDEO/FILM FIELD

Best Music Video:
“Up All Night” – Beck
“Makeba” – Jain
“The Story Of O.J.” – Jay-Z
“Humble.” – Kendrick Lamar
“1-800-273-8255” – Logic Featuring Alessia Cara & Khalid

Best Music Film:
“One More Time With Feeling” – Nick Cave & The Bad Seeds
“Long Strange Trip” – (The Grateful Dead)
“The Defiant Ones” – (Various Artists)
“Soundbreaking” – (Various Artists)
“Two Trains Runnin'” – (Various Artists

SHARE

is an Associate at MediaHoarders. Communication Manager & Social Media Strategist with a keen interest in writing. Jeffery is a huge fan of the Black Panther fictional character. He is currently at crossroads when it concerns his interests in Hip-Hop & Rock music. e-mail: [email protected]

What Others Are Reading Right Now!

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here